Co to jest i jak działa motoreduktor?

Chcesz zamówić motoreduktory? Odwiedź ten adres.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe składające się głównie z przekładni oraz silnika. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, stąd zawsze powstaje pewna różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne elementy jak hamulce bądź sprzęgła. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe obliczenia oraz testy różnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długiego lub krótkiego czasu pracy, jak również do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych typów silników (DC, BLDC, AC czy szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, atrakcje w parku rozrywki albo aeratory. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, iż liczbę możliwych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]