
Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?
Chcesz zamówić silnik DC? Zobacz tu.
Dużo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Ogromne lub niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny człowiek przeważnie nie wie, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.
Silniki DC – co należy wiedzieć?
Rolą silników na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomalże dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Davenport, Moritz Jacobi oraz Michael Faraday. Silniki na prąd stały złożone są ze rotora, statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie często używane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezszelestne działanie, a takżewyjątkową niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych sprzętach
Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie damy także naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują również hobbyści do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.
O ile silniki elektryczne DC o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych producentów.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]