Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Więcej szczegółów o obrączkach Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a znakiem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki.

Obrączki ślubne – element sakramentu ślubu od XIII wieku

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. Już wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Irlandii, w Egipcie, we Włoszech czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki razem, jednakże tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z miedzi, obecnie z platyny bądź złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz), które reprezentowały niezłomność miłości. Współcześnie do ich wykonania używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]