Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Szukasz informacji o e-fakturze? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz finalnie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ujednolicony format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie określoną strukturę danych opisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, natomiast dla przystosowanego programu do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę powoduje, że obojętnie jakie programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to znaczący postęp w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – bardziej wnikliwa kontrola systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), wcześniej dostaną zwrot VAT, a także są zwolnieni z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]