Kredyt bez historii kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Zaciąganie kredytów cieszy się obecnie wielką popularnością, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Jest duża liczba Polaków, którzy nie są w stanie wziąć kredytu, gdyż nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Banki zazwyczaj posiadają odrębne zasady, na podstawie których przyznają kredyty albo odmawiają takiego finansowania. Można jednakże wymienić ogólne zasady, determinujące kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już zaciągnięte zobowiązania. Na szczególne trudności muszą przygotować się klienci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Należą do tego grona przede wszystkim studiujący oraz klienci, którzy na rynku pracy działają od kilku lat i osiągają niskie zarobki albo są zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia. Z faktem, że kredyt nie zostanie im udzielony, muszą liczyć się także renciści. Oczywiście kredytu nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także pracujące za granicą. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się wziąć kredyt w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z pomocy pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków mają mniej restrykcyjne przepisy i mogą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie więc kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego w banku, w którym chce się uzyskać kredyt. Doskonałym pomysłem jest również na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, lecz wespół z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planują ślub – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.