
Sztabki srebra – pomysł na inwestycje na każdą kieszeń
Co powinieneś wiedzieć o srebro sztabki?
Od zawsze uważa się, że inwestycja w metale szlachetne jest świetną strategią lokowania środków finansowych, która z czasem zapewnia namacalny profit. Najpopularniejszym teraz kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jakkolwiek w ostatnich latach srebro znów cieszy się zainteresowaniem wśród coraz większej grupy osób, zarówno tych z nieograniczonym, jak i mniejszym potencjałem finansowym, i przestało być postrzegane jedynie jako metal przemysłowy.
Srebro w sztabkach – kruszec wykorzystywany w rozmaitych sektorach przemysłu
Srebro występuje w naturze 17-krotnie częściej od złota, trzeba natomiast zaznaczyć, że jego cena w relacji do ceny złota nie manifestuje tej proporcji ilościowej i stale jest zauważalnie niższa. Zakup srebra jest jednakże idealną propozycją dla osób, które potrzebują urozmaicić swój portfel, a które nie posiadają kapitału umożliwiających nabycie dużych ilości złota. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na swoje właściwości, srebro jest szeroko wykorzystywane w różnorodnych branżach przemysłu co skutkuje tym, iż jego wartość silniej reaguje na przemiany zachodzące w gospodarce światowej. Można to zresztą zauważyć studiując wykres jego ceny z ostatnich 25-30 lat. Z tej także przyczyny lokata pieniędzy w srebro łączy się z wyższym ryzykiem strat, tym samym zalecana jest inwestorom znającym prognozowaną i aktualną sytuację na rynku metali inwestycyjnych. Niemniej jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro wciąż będzie się utrzymywało, a wraz z prężnym rozkwitem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest często stosowane, a także nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, niewykluczone, że jego wartość będzie z czasem wzrastać.
Sztabka srebra – kupić dużą czy małą?
Na wzór złota, srebro w sztabkach sprzedawane jest w rozmaitych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela, pozwalającego odsprzedaż w razie potrzeb większych lub mniejszych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym również najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz uncji trojańskiej. Oczywiście, jeśli zamówimy sztabkę o większym ciężarze, to wydamy na srebro mniej, powinno się jednak mieć na uwadze, iż nie można podzielić sztabki i w razie konieczności jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają służyć też jako zabezpieczenie na czas kryzysu, należy rozważyć zakup sztabek o różnych wagach, aby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile istotnie potrzeba. Drugą opcją jest też inwestycja w nieco kosztowniejszy srebrny combibar, czyli scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się łatwo rozłączyć. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego zakup i sprzedaż obarczone są VAT-em.
Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]