Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Szukasz złotych monet bulionowych? Wejdź na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na kilka sposobów: nabywać akcje podmiotów działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach globu

Złote monety kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, co sprawia, że ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących rocznic, dlatego ich design niezwykle rzadko podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą emisji. Wypada podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość określa czystość oraz ciężar użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają domieszkę innych metali

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają także monety o wadze 1/4 czy 1/10 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są najczęściej ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane powyżej Krugerrandy, Pandę czy Liść Klonowy.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]