Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna. Uzyskaj więcej informacji na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy oraz wymiarów do włoskiego orzecha. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem i wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. By jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co wypada wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj około pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, bowiem odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy mała krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]