Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych tkanek uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie zabiegu i polepszenie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w internecie.