Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Leczenie stożka rogówki Kraków. Więcej szczegółów na voigtklinikaoka.pl.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która niesłychanie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną innych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się również na pieczenie oczu, czasem zdarza się też widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie wada jest niwelowana przy pomocy okularów bądź soczewek kontaktowych, później jednak konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – skuteczne metody

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Doskonałe efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]