Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Więcej o łańcuchach na opony

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]