Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już wiele tysięcy lat temu i nieustannie są obecne w różnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je zazwyczaj tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w muzeach oraz w galeriach, ale również w przestrzeni publicznej: na placach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na co dzień. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, również gdy przedstawiają wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako tło – na terenach publicznych (aczkolwiek nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na skwerach, obecne są wszak w większości krajowych miast. Ponad to w szeregu przypadków można je zobaczyć też w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na imprezy albo turnieje sportowe

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to głównie znaczne, nieruchome prace. Jednak stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to małe dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo popiersia wykonywane na zlecenie, statuetki okolicznościowe oraz nagrody na zwycięzców konkursów. Organizatorzy różnego rodzaju turniejów sportowych lub plebiscytów mają dość łatwe zadanie, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje sporych kosztów, a ich przygotowanie wystarczy po prostu polecić zawodowemu rzeźbiarzowi.