Tablica korkowa – przedmiot dla kreatywnych

Tablica korkowa – zdaje się całkiem zwyczajna rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Zróżnicowanie wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są stosowane w biurach i placównach oświaty.

Jak zwykle korzystamy z tablic korkowych?

Zazwyczaj napotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół oraz przedszkoli. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i placówki, kluczowe informacje o planowanych wydarzeniach (wizytach gości, olimpiadach, studniówkach czy konkursach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem pedagoga dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić ekspozycję rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – mali artyści będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, bowiem w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednakże pamiętać, żeby tablica była powieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy stanowisku z herbatą albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – użyj ich w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak chcemy spożytkować tego rodzaju tablice w domu, warto skupić się na rozmiarach nie większych niż 90×60. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach drewnianych, aluminiowych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego kupimy w wielu kolorach (czerwony, ciemny i jasny zielony, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie białe, srebrne, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, zatem każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Jak można wykorzystać tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić medale zdobyte w konkursach, pocztówki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży lub naszyjniki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, aby zaznaczać kolorowymi pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.