Wyprawy w góry – czego wymaga się od uczestników?

Nigdy wcześniej nie spotkałeś tak dobrej oferty wypraw w góry!

Wiele osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj rozpoczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, planując wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe i słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Meksyku, Afryki czy Azji. Z całą pewnością dużym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji dużo usprawnia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest kondycja, która pomoże nam znieść długą wyprawę z bardzo ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dostosowaną do warunków klimatycznych odzieżą oraz dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział we wspinaczce górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest pełne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez lidera grupy.

Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]