Odwirusowywanie WordPressa – o czyszczeniu infekcji WP

Dowiedz się więcej o usuwaniu malware.

WordPress okazał się w minionych latach tak modnym CMS-em, iż liczbę stron i sklepówinternetowych tworzonych z jego użyciem liczy się aktualnie w milionach. Powszechność korzystania z tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony wykonane na WordPressie bywają częstym celem ataków cyberprzestępców. W sytuacji zawirusowania witryny złośliwym oprogramowaniem, potrzebne będzie czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Po czym rozpoznać zainfekowanego WordPressa?

Informacje na stronie zostały podmienione bez Twojej ingerencji? Witryna rozsyła niechcianą pocztę? Na stronie pojawiły się przekierowania do nieznanych Ci adresów? A może logowanie jest uniemożliwione? To raptem parę z możliwych objawów wskazujących na zawirusowaną witrynę. W takim przypadku wymagane jest błyskawiczne działanie w celu usunięcia przyczyn infekcji, a następnie przywrócenia strony internetowej do należytego funkcjonowania. Usuwanie wirusów z WordPressa często przekracza wiedzę osób, które codziennie zajmują się tylko tworzeniem stron oraz sklepów na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania czy też po atakach cyberprzestępców najlepiej zlecić specom od tego typu zadań.

Usuwanie wirusów ze strony www – pełny przegląd baz danych oraz plików strony

Specjaliści zajmujący się czyszczeniem infekcji ze stron opartych na WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych przeprowadzają dokładny przegląd baz danych i plików strony. Badają pliki wp-config oraz htaccess, a także kod wykorzystanych na stronie wtyczek oraz motywów. W czasie naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które zredukują niebezpieczeństwo ponownej infekcji. Jeżeli długotrwała infekcja spowodowała dodanie strony do spisu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z CMS-a eksperci mogą podjąć też wymagane kroki w celu wykreślenia jej z takich rejestrów. Likwidacja wszystkich skutków infekcji nie daje pewności, iż analogiczny kazus nie nastąpi za jakiś czas, dlatego ważne jest cykliczne uaktualnianie CMS-a i stosowanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]