Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko Biała.

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa szczegółowo określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź zbyt powolną reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że robienie tego typu badań jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby badanej. Najczęściej są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]