Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Jeżeli chcesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]