Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.