Drukowanie 3D – cena zależy od wielu czynników

Kluczowe wiadomości w temacie kosztu wydruku 3D. Przekonaj się!

Możliwość zamówienia druku 3D dowolnego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamierzeniem firmy jest stała produkcja, na ogół decyduje się ona na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy profesjonalistów do ich obsługi. Tymczasem jeśli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie albo potrzeba opracowania modelu 3D jest sporadyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu działań pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć koszt wydruku 3D?

Cena wydruku 3D – bez bez plików w formacie STEP i STL będzie drożej

Na finalny koszt druku 3D ma wpływ kilka czynników. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik stosownym formacie (czyli STEP lub STL), na podstawie którego można wstępnie określić koszt wykonania zamówienia. Nierzadko zlecający przygotowuje jedynie rysunek projektowy lub fizyczny model. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu za pomocą skanera 3D, ewentualnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Inne czynniki znacząco wpływające na końcowy koszt wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (m.in. impregnacji albo wygładzenia).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie da się jednoznacznie skalkulować kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z firmą, u której postanawiamy zrealizować to zlecenie. W tym celu należy przesłać jej plik do wyceny bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i jak najdokładniej przedstawić specyfikę zamówienia. Oszacowanie ceny druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem odnośnie wyboru materiału oraz techniki druku.

Nasze dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]