Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Potrzebujesz sprawdzić, jak zamówić badania wysokościowe Kęty? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, wprowadzono konieczność wykonywania szczegółowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na słupach, pomostach, stropach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku epilepsji, krótkowzroczności lub schorzeń błędnika. Dodatkowo należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania wysokościowe trzeba wykonywać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je regularnie co 12 miesięcy. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest niedowidzenie, wada wzroku, a także padaczka i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]