Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet jeśli budynek ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje ryzyko, że z biegiem czasu ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to przydarzyć też niespodziewanie z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek uszkodzonej lub niepoprawnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw identyfikacja przyczyn

Wilgotne ściany nie oznaczają od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się zacząć od sprawdzenia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i łazienki pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne metody osuszania murów

Specjaliści, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od diagnozy genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to baza do wybrania odpowiednich metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach wykwitają zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się w górę – nieraz wręcz na kilka metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można na to zaradzić przywracając izolację poziomą ścian, która zablokuje podnoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian polega nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budynków, jak przepusty rur, płyty posadzkowe, żelbetonowe oraz przepusty kabli.